7. Hubertova jízda

24. září v 17:01

Letos ladíme do červena.

Další ročník jízdy se konal v sobotu 24. září a byl spojený již tradičně s odpolední zábavou pro děti. Letošní ročník probíhal pod záštitou náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Karla Janečka.

Akci nadmíru přálo počasí a to zřejmě také přilákalo velký počet účastníků. Vyjížďky se zúčastnilo 28 koní včetně několika dětí s poníky. Letošní ročník probíhal v červených barvách. Vyjížďka byla poměrně dlouhá, vedla z Nové Vsi do Lukavice, poté do Benátek, malebným údolím kudy protéká řeka Kněžná, a konečně přes Debřece zpět do Skuhrova.

Ačkoliv situaci letos zkomplikovaly automobilové závody Rally Sudety a jezdci s koňmi se s auty místy potkávali, povedl se pro všechny účastníky zajistit bezpečný průchod a vyjížďka probíhala v poklidném tempu. V půli cesty čekal na jezdce i koně krátký odpočinek s občerstvením.

Po návratu na Novou Ves proběhly před zraky malých i velkých diváků nejprve Závody do vrchu a poté halali – hon na lišku. Závody do vrchu byly dva, nejprve závodili poníci. Na 1. místě se umístila Kateřina Binková se svou kobylkou Extreme Girl. Ve druhém závodu velkých koní zvítězila Irena Řekáčková s koněm Bne Cool Ladybird.

Vyvrcholením celé akce byl hon na lišku, takzvané halali, kdy se pole jezdců pokoušelo ulovit liščí ohon připnutý na rameni vedoucího jezdce – mastera. Králem honu se v rekordně krátkém čase stal Josef Daněk, který se svým koněm Slik Water přijel až z Kralic u Brna. Na vítěze závodů i krále honu čekaly za jejich výkony hodnotné ceny.

Poté si již koně i jezdci zasloužili odpočinek, zatímco na děti čekalo dětské odpoledne plné her. Také děti si mohly vyzkoušet halali, a to v pěší podobě. Liščí ocas se podařilo ulovit Daniele Milichovské. Dále si děti se svými rodiči zkusily střelbu ze vzduchovky, střelbu z luku, lov ryb a chůzi po laně. Za splnění všech disciplín čekaly na děti drobné odměny.

Letošní novinkou byl nafukovací skákací hrad, který se u dětí těšil velké oblibě. Na nové písčité jízdárně současně probíhalo několik samostatných disciplín. Děti například proběhly dráhu v holínkách na čas, přetahovaly se lanem, házely podkovou do dálky a podobně. Děti se účastnily všech her s chutí a ve velkém počtu. Pozadu nezůstávali ani rodiče. Proběhlo také hlasování o nejhezčího koně, jehož vyhlášení bylo součástí vyhlášení vítězů.

Stal se jím, stejně jako v loňském roce, domácí koník (kobylka) shetlandského poníka Lucka. Její jezdkyně pak vylosovala ze všech hlasujících dětí vítězku, která si odnesla za svůj hlas tašku plnou cen.

Letošního předávání cen vítězům se zúčastnil i náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Karel Janeček, který převzal nad celou akcí záštitu. Každému z vítězů osobně poblahopřál a předal cenu za umístění. Jeho účast na této akci a přítomnost při předávání cen byla velmi milým zpříjemněním zejména pro účastníky z řad jezdců a dětí, neboť jsou to právě ceny do soutěží a účastnické mašle na tuto akci, jež jsou každoročně financovány z grantu Královéhradeckého kraje.

Pro všechny návštěvníky akce bylo zajištěno výborné občerstvení. Letos se celá akce velmi vydařila, nemalou měrou k tomu přispělo nadšení všech pořadatelů a velký zájem jezdců i rodičů s dětmi.

Jezdci se pak večer sešli u takzvaného Posledního soudu, kde jim byly vyměřeny tresty za všechny hříchy, kterých se dopustili při Hubertově jízdě.

Závěrem patří poděkování hlavním sponzorům – Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, obci Skuhrov nad Bělou, firmě BEAS a.s. – Pekárna Lično, firmě ZOOPRODUKT Ešpandr, s r.o. a ostatním sponzorům a všem, kteří přiložili ruku k dílu při organizování této akce.

Přijměte závěrem pozvání na příští, již 8. Hubertovu jízdu, tentokrát v barvě tyrkysové.

Více fotografii na https://www.zonerama.com/kolednik/Album/2131948 - Jiří Kops